clairebiddles has logged 43 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★
Edit this entry  
30
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Austenland

Austenland

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Dear Mom

Dear Mom

1995
×
Edit this entry  
25
The Bowery

The Bowery

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
½
Edit this entry  
22
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
Privilege

Privilege

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Red Riding: The Year of Our Lord 1983

Red Riding: The Year of Our Lord 1983

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Powder Room

The Powder Room

2011
×
Edit this entry  
15
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Red Riding: The Year of Our Lord 1980

Red Riding: The Year of Our Lord 1980

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Real Life

Real Life

1979
×
★★½
Edit this entry  
15
Red Riding: The Year of Our Lord 1974

Red Riding: The Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Yella

Yella

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Team Hurricane

Team Hurricane

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Woman in Deep

Woman in Deep

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
In My Room

In My Room

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Blossoming of Maximo Oliveros

The Blossoming of Maximo Oliveros

2005
×
★★
Edit this entry  
07
Barbara

Barbara

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★
Edit this entry  
04
Adoration

Adoration

2008
×
★★
Edit this entry  
03
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Couch in New York

A Couch in New York

1996
×
★★
Edit this entry  
02
Constantine

Constantine

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry