clairebiddles has logged 484 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
M.F.A.

M.F.A.

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
18
McQueen

McQueen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Pretty Poison

Pretty Poison

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Education

Education

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Always Shine

Always Shine

2016
×
★½
Edit this entry  
13
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Overseas

Overseas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Babes In Toyland

Babes In Toyland

1986
×
★★½
Edit this entry  
09
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Edit this entry  
06
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★
Edit this entry  
05
McQueen

McQueen

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
03
Walk for Me

Walk for Me

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Shagbands

Shagbands

2020
×
Edit this entry  
02
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Ballad of Genesis and Lady Jaye

The Ballad of Genesis and Lady Jaye

2011
×
★½
Edit this entry  
01
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Art and Craft

Art and Craft

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Edit this entry  
29
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★
Edit this entry  
29
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
Edit this entry