• The Giver

    ★★★

  • It Follows

    ★★★½

  • The Skeleton Twins

    ★★

  • Coherence

    ★★★★

  • The Green Inferno

    ★★

  • We're the Millers

    ★★★★★

  • The Bling Ring

    ★★½

  • Adult World

    ★★½

  • The Conjuring

    ★★

  • That's My Boy

  • You're Next

    ★★★

  • 30 Minutes or Less

  • Lemonade Mouth

    ★★★★★

  • Scream 4

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Easy A

    ★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Flipped

    ★★★★★

  • Boy

    ★★½

  • The Lovely Bones

    ★★★

  • The Twilight Saga: New Moon

    ★★★★

  • Jennifer's Body

    ★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • Fish Tank

    ★★★

  • Up

    ★★★★

  • Adventureland

    ★★★★★

  • Paper Heart

    ★★

  • Twilight

    ★★★★★

  • Wild Child

    ★★★½

  • The Strangers

  • Trick 'r Treat

    ★★★

  • Juno

    ★★★★

  • Superbad

    ★★★★★

  • The Poughkeepsie Tapes

  • Meet the Robinsons

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Twitches

    ★★

  • The Descent

    ★★★★½

  • Hard Candy

    ★★

  • Spanglish

    ★★

  • Mean Girls

    ★★★½

  • 50 First Dates

    ★★★★

  • Saved!

    ★★★★★

  • Speak

    ★★★★

  • Saw

    ★★★★★

  • School of Rock

    ★★★★★

  • Freaky Friday

    ★★★★★

  • Thirteen

    ★★★½

  • Get a Clue

    ★★★½

  • Lilo & Stitch

    ★★★

  • Scooby-Doo

    ★★★★

  • The Princess Diaries

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★½

  • Ghost World

    ★★★

  • Manic

    ★★★★

  • Ginger Snaps

    ★★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • The Waterboy

    ★½

  • Edge of Seventeen

    ★★★

  • Buffalo '66

    ★★★½

  • I Know What You Did Last Summer

    ★★★

  • Lolita

  • Cube

    ★★★½

  • Scream

    ★★★★

  • The Craft

    ★★★

  • Fargo

    ★★★★

  • Mr. Holland's Opus

  • Jumanji

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★