Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Win It All

Win It All

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Manic

Manic

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The DUFF

The DUFF

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Twitches

Twitches

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annihilation

Annihilation

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
Read the review Edit this entry  
02
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Saved!

Saved!

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry