Sort by

ChandraKanth❄ has logged 66 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jamba Lakidi Pamba

Jamba Lakidi Pamba

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Apoorva Sagodharargal

Apoorva Sagodharargal

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Gopala Rao Gari Abbayi

Gopala Rao Gari Abbayi

1989
×
★★½
Edit this entry  
27
Bhoomi

Bhoomi

2021
×
★½
Edit this entry  
27
Un Samayal Arayil

Un Samayal Arayil

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Oorantha Anukuntunnaru

Oorantha Anukuntunnaru

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Teddy

Teddy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jyo Achyutananda

Jyo Achyutananda

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nizhal

Nizhal

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Satya

Satya

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ajji

Ajji

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Biriyaani

Biriyaani

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Infinite Man

The Infinite Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Saradaga Kasepu

Saradaga Kasepu

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shanghai

Shanghai

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Play Back

Play Back

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sandeep Aur Pinky Faraar

Sandeep Aur Pinky Faraar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bhanumathi Ramakrishna

Bhanumathi Ramakrishna

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Kala

Kala

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Honeymoon Travels Pvt. Ltd.

Honeymoon Travels Pvt. Ltd.

2007
×
★★½
Edit this entry  
19
Aarkkariyam

Aarkkariyam

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Peppermint

Peppermint

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sardar Ka Grandson

Sardar Ka Grandson

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Operation Java

Operation Java

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sasirekha Parinayam

Sasirekha Parinayam

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★½
Edit this entry  
15
A Day

A Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cinema Bandi

Cinema Bandi

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Radhe

Radhe

2021
×
★★
Edit this entry  
13
Prema

Prema

1989
×
★★½
Edit this entry  
13
Swarnakamalam

Swarnakamalam

1988
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nalugu Stambalata

Nalugu Stambalata

1982
×
★★★
Edit this entry  
12
Dasvidaniya

Dasvidaniya

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Love Letter to Husband

A Love Letter to Husband

1984
×
★★★½
Edit this entry  
10
Nayattu

Nayattu

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry