Sort by

CJSFilms has logged 89 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
A Parks and Recreation Special

A Parks and Recreation Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

1988
×
Read the review Edit this entry  
30
Daddio

Daddio

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dieorama

Dieorama

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Face to Face Time

Face to Face Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Gregory Go Boom

Gregory Go Boom

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
MIGRANTS

MIGRANTS

2020
×
Edit this entry  
28
R'ha

R'ha

2013
×
★★
Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Rotten Intruder

Night of the Rotten Intruder

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Goddess of Spring

The Goddess of Spring

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pluto's Sweater

Pluto's Sweater

1949
×
★★★
Edit this entry  
24
The Big Bad Wolf

The Big Bad Wolf

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Food for Feudin'

Food for Feudin'

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Isolated

Isolated

2015
×
Edit this entry  
18
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Googas

Googas

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
dead end

dead end

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To Die By Your Side

To Die By Your Side

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
How to Swim

How to Swim

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Early to Bed

Early to Bed

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Party Central

Party Central

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry