Sort by

Catherine has logged 45 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Virus

Virus

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Mafu Cage

The Mafu Cage

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★
Edit this entry  
29
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dumbo

Dumbo

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Strangers in Good Company

Strangers in Good Company

1990
×
★★½
Edit this entry  
22
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Cold of the Night

In the Cold of the Night

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hired to Kill

Hired to Kill

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Shout

The Shout

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Stranger Within

The Stranger Within

1990
×
★★½
Edit this entry  
05
De Palma

De Palma

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Flashback

Flashback

1990
×
½
Edit this entry  
04
Lady Battle Cop

Lady Battle Cop

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry