• Coming 2 America

    Coming 2 America

    ★★½

    Not without problems, but it was great seeing everyone. Reminded of the last episode of Seinfeld. I think I really love the acting choices that Wesley Snipes has, recently. I don't understand them, but I love them.

    It was also nice to see Babar.

  • Dinosaur Island

    Dinosaur Island

    ★★

    Still dumb fun.

    For you gaming people, Ross Hagen was Landon Ricketts in Red Dead Redemption.

    Shot by Gary Graver and John Buechler did work on it.

    I didn't realize Nikki Fritz died. RIP. ❤️

  • The Next Three Days

    The Next Three Days

    ★★

    There are some good ideas and a nice sequence or two, but it is just dumb. Things happen out of character just to keep things going. Haggis is so on the nose. A waste of Olivia Wilde, Liam Neeson, Elizabeth Banks, Lennie James and Brian Dennehy. Score isnt bad.

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★½

    Raindrops keep fallin' on my head.....

    Fox should be ashamed that this film has no decent release or restoration. It was shot by Connie Hall for God's sake.

  • The Electric Horseman

    The Electric Horseman

    ★★★★

    'I've been hurt. I still get up.'

    Haven't seen this in 40 years. Beautiful film, great leads and supporting actors. Roizman's photography is beautiful.

    If you have HBO Max, or feel like a blind buy, spend a couple of hours with one of the more underappreciated films from a major Hollywood director.

  • The Magnificent Seven

    The Magnificent Seven

    ★★★

    A little better the second time around. There are a couple of fantastic sequences. Makes me want Lee Byung-hun and Vincent D'onofrio solo films.

  • Aspen Extreme

    Aspen Extreme

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    In order to live a happy, successful and fulfilling life, Peter Berg must die. I guess we always kinda knew that.

  • Click

    Click

    ★★½

    I haven't seen this in over 10 years. Never occurred to me that it is a Christmas carol, regardless of the ambiguous time presented in the film.

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★★

    This film and his others aside, we owe a debt to Spike for Delroy Lindo.

    Without Lee we most likely would have had just a few small roles scattered over the last 30+ years, instead of what we have.

    Sadly it's still not very many, but damn are they memorable.

  • Coming 2 America

    Coming 2 America

    Second time in 3 years that the movie I was most looking forward to was an Eddie Murphy film. It's been several decades since I last said that.

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★★

    Still the best horror film.

  • The Slammin' Salmon

    The Slammin' Salmon

    ★★★

    Not exactly what goes on in my industry, but it (in pieces) comes the closest to anything I've seen. Michael Clarke Duncan is amazing.