Cinemology has written 141 reviews for films rated ★★★★★ .

  • The Birdcage

    The Birdcage

    ★★★★★

    Tearing up every time Robin Williams smiles. Nathan Lane is wonderful. Cinematography great. Gene Hackman funny. The film fires on all cylinders for two hours of gold. Sorry for Steve Martin because he couldn’t be in it, would have love to compare the two versions side by side, but very happy with this masterwork.

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★★

    This movie slaps and has the most clear cut example of empathy as narrative engine. The visuals are stunning, the voice work is absolutely on point, and it’s a shame it seems to have mostly been overlooked because Disney really made something special here.

  • Rope

    Rope

    ★★★★★

    Interesting choices, annoyed by how many shots were broken up he point it into the back of somebody’s suits but reveling in James Stewart getting up in Constance Collier’s face as he finished the line, “I… once went to the movies; I saw Mary Pickford!” It was strange in a movie of fun characters. The backdrops were marvelous, changing ever so slightly to convey the passage of time even as they were to modern viewers very apparently on a sound stage.

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

    Michael Caine literally said he'd play Scrooge like he was surrounded by a Shakespearean theater and never lead on that he was acting instead with Muppets. This is best exemplified when Scrooge, in this version, says "This is Fozziwig's old rubber chicken factory!" and never misses a beat. Also, I think because it has VoiceOver it's got the most dickens in it of any of the "modern classic" versions of this story.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    Paul Thomas Anderson really just flexing on us that he’s one of the finest auteurs of all time. The cameos alone are worthy of an Oscar for PTA, but getting the performances out of all of the first time actors, not to mention kids? During a pandemic? This movie was made beautifully- during a pandemic! Like it was nothing! He split the DP credit, he should’ve given himself DP credit on Phantom Thread, too, glad he’s finally realizing it’s ok…

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★★

    There's so much going on in this movie, just runs of complicated dialogue over frenetic moving images that hurriedly and meticulously craft a narrative that make you stop and reflect, thinking "What exactly did I just watch? I think I need to watch it a few more times." Favorite part for some reason was Frances McDormand continuing to write as Bill Murray walks in and reads her submitted story, and Bill Murray's character proceeds to have nothing in the way…

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film fucking rules.

  • Dementia

    Dementia

    ★★★★★

    The idea of rejecting sound for a movie is one I can absolutely empathize with. Made in the mid 1950s, this story manages to get across so much without any dialogue, relying on experiential editing and well crafted looks to convey an increasing sense of insanity and paranoia. A deeply inspired film that I wish there were more like.

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★★

    A very different film, feels very similar to Lowery’s A Ghost Story- the ambiguity, the circular nature, the understanding of death’s eventuality as just a note in the continuum. I wish there was more throughout the whole movie, more listless adventuring, more pondering of what happens when your hero doesn’t ever do the right thing completely. But yeah, loved the idea of a Knight who wants the accolades but is intimidated by adventure. Dev Patel fucking rules as always, and this project is blessed with great everything.

  • Angel Heart

    Angel Heart

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    What an absolute fucking trip. I highly recommend not looking up anything about this movie before watching it because the way everything unfolds is really impressive. I will say, there are depictions of nudity, blood, dead bodies, and weird sex, so if any of that bothers you maybe look elsewhere, but if it doesn't, just go ahead and fire up this movie. There is a distinct lack of trying to rein in the director as there are many shots and…

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

    I feel like I've always had Bo Burnham, that he's always been a few years older than me, treading the footsteps of creativity that I might one day walk along. I thought he must be, like, seven years older than me. Nope, he's only 2 years older than me. When you're 14, 16 year olds seem so much older and wiser, so my brain just created an exponent where there should have been a linear number. I guess he is…

  • Zootopia

    Zootopia

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I am extremely disappointed that Zootopia caused a resurgence in furry fetishes because it's so much more than that. The script is inventive and packed with nuance. It's the imaginative film that everybody thinks Disney used to make but honestly there's been nothing close. The only thing that even scratches the surface of taking a far-out concept and delivering something that is grounded and works on multiple levels is Wreck-It Ralph. The movie moves so quickly my wife remarked that…