Cinemology has written 79 reviews for films rated ★★★½ .

  • The Matrix Reloaded

    The Matrix Reloaded

    ★★★½

    Took a lot of the wrong costuming vibes from Phantom Menace for the underground parliament scene.

  • Scrooged

    Scrooged

    ★★★½

    Honestly, I thought I would like this more than I did. Bill Murray yells the whole way through, and from what I've read it's because Donner kept pushing him there. I appreciate the Funny Scrooge take, but I'd like to see something more dynamic, too. It's weird looking at the cover afterward and seeing Bill Murray holding a cigar, because while it's obvious that he never had a skeleton offer him a match, he also drank the whole way through…

  • Ramona

    Ramona

    ★★★½

    I am fascinated by the simplicity of this production. There is so much that isn’t explicit in the telling that I’m surprised it’s broken through enough where I can watch it on criterion channel. The subtly verging on neglect of the storytelling as you can blink and miss that she’s left a man with his mouth taped shut in her car at the start, or just the subtle inferences of a revenge-like nature by using a folder full of bloody…

  • Hitman's Wife's Bodyguard

    Hitman's Wife's Bodyguard

    ★★★½

    Is this what stoner comedy has become? Just turn your brain off and laugh at everything that's happening? There is so much absurd stuff that happens in this movie, and the children in the theater loved it. (Why were there children in the theater?) Salma Hayek is a fantastic addition to the already great Ryan Reynolds and Sam Jackson dynamic, and she absolutely "goes there" every chance she gets. I honestly don't really remember the first one, possibly because I…

  • Hard Eight

    Hard Eight

    ★★★½

    Paul Thomas Anderson's first film is very subdued from where he will eventually go. The plots are clean, the characters just barely 3-dimensional, but we're already seeing his collaboration with Robert Elswit paying off as the images are fantastic! It feels perhaps a little too literary, especially with some of the dialogue, but John C Reilly gives a great spin on the young protege character as never quite getting out of the goober stage. Really wish this wasn't called Hard…

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★½

    The dancing, singing, acting, cinematography, all of it was great, but it was hard to take it in because of how quickly the musical numbers were cut together. The most impactful numbers were the two near the end that only had a handful of cuts, including the one with only one or two cuts in the whole song. If you're going to take the time to choreograph, fill out a cast with talented artists, costume them quite well, then get…

  • Winnie the Pooh

    Winnie the Pooh

    ★★★½

    I watched this ten years ago in a theater with my now wife, so watching it again now brought back memories of early dating. It also is forever tied to the remark one mother made as soon as she stood up when it said "The End" which was "That was a gooood length." Around her were maybe a dozen children and another 2 or 3 mothers, and I can't remember any other conversation about the film or its contents other…

  • Stuntwomen: The Untold Hollywood Story

    Stuntwomen: The Untold Hollywood Story

    ★★★½

    Subject matter and some of the interviews were great but the editing was strange and Michelle Rodriguez's presence was very distracting. Hard to make the argument that her involvement would get more attention to the project when it flew under most people's radars but my wife is a stuntwoman fan so I checked it out from Hoopla for us to watch. Basically, would recommend but I wish there were more and better films about stuntwomen.

  • Home on the Range

    Home on the Range

    ★★★½

    I haven't seen this movie or thought about this movie in so long that I completely forgot it wasn't from the weaker CGI era of Disney Animation. There are so many issues with this film that I might as well start at the beginning. They set up the film as though Roseanne Barr's Maggie will be telling the story, be it through narration or perspective, and set her up to be sympathetic- a sad cow who has lost her home…

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★½

    Started out fun but I hate the reality these superheroes live in. Feels like if we were dependent on a bunch of wackos wearing rubber there would be mass suicide. The people Wanda trapped aren’t any better outside the hex when it’s just constant world destruction. “Oh no Thanos is gonna kill half of humanity, just kidding, but now there’s secret organizations trying to kill all of humanity.” I would be even more tired than I am right now.

  • The Rescuers Down Under

    The Rescuers Down Under

    ★★★½

    I feel like I haven't seen this movie actually, and I definitely thought I did. One thing that struck me right off the bat is the ramped up CGI, it's in at least half the scenes. The plowing through the grass opening done in CG is... fine, but as soon as it settles back into 2d with the house it feels so much warmer. Obviously we can see where 3d animation has gotten now, but the implementation was absolutely care…

  • Oliver & Company

    Oliver & Company

    ★★★½

    Honestly I though I would like this movie much more than I did during the rewatch. The songs seem jammed in, the story doesn't feel right, and the CGI is excessive. I also worry that it's only four Disney releases removed from another "animals rescue a kidnapped girl", and, spoiler: there's another kidnapping coming up in two movies. I don't completely understand why I wasn't connected with this movie, and I think it's more to do with how, when I…