• Scrooged

    Scrooged

    ★★★½

    Honestly, I thought I would like this more than I did. Bill Murray yells the whole way through, and from what I've read it's because Donner kept pushing him there. I appreciate the Funny Scrooge take, but I'd like to see something more dynamic, too. It's weird looking at the cover afterward and seeing Bill Murray holding a cigar, because while it's obvious that he never had a skeleton offer him a match, he also drank the whole way through…

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★★

    Michael Caine literally said he'd play Scrooge like he was surrounded by a Shakespearean theater and never lead on that he was acting instead with Muppets. This is best exemplified when Scrooge, in this version, says "This is Fozziwig's old rubber chicken factory!" and never misses a beat. Also, I think because it has VoiceOver it's got the most dickens in it of any of the "modern classic" versions of this story.

  • Mickey's Christmas Carol

    Mickey's Christmas Carol

    ★★★★

    Some great laughs but condenses the story too much.

  • The Matrix Revolutions

    The Matrix Revolutions

    ★★★

    Honestly, when you don't build this movie up and hope it matches the thrills of the first Matrix film, it's an enjoyable enough action movie. It's not very deep and becomes much more meta and videogamey, but the great underground world gets showcased, and the graphics of the above ground machine city look dated as hell, but none of this were complaints I remember at the time. Just taking into consideration this movie and what it was, I'm not going…

  • Merry Christmas, Mr. Lawrence

    Merry Christmas, Mr. Lawrence

    ★★★★

    "Samurai aren't afraid of queers." I was amazed how many interesting choices were being made in this film, very different than the way many movies nowadays are edited and shot to maximize communication of every emotion. This movie was clearly made in the hope that the audience would pick up what was going on without making it completely obvious, room for thought and consideration of other possible outcomes than the seemingly involuntary choices taken in the story. David Bowie is…

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    Paul Thomas Anderson really just flexing on us that he’s one of the finest auteurs of all time. The cameos alone are worthy of an Oscar for PTA, but getting the performances out of all of the first time actors, not to mention kids? During a pandemic? This movie was made beautifully- during a pandemic! Like it was nothing! He split the DP credit, he should’ve given himself DP credit on Phantom Thread, too, glad he’s finally realizing it’s ok…

  • Eternals

    Eternals

    ★★

    Thankful I saw this trapped in a theater or I think I would have gotten distracted. There hasn't been a more expensive, difficult to access as an audience film since... Cats? I'm sure there are better examples, but I guess all the movies set to become first in a franchise flamed out so hard they've become forgotten. There is a lot to like within this tall stack of whatever, and those who compare it to Thor 2 probably haven't seen…

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★★

    There's so much going on in this movie, just runs of complicated dialogue over frenetic moving images that hurriedly and meticulously craft a narrative that make you stop and reflect, thinking "What exactly did I just watch? I think I need to watch it a few more times." Favorite part for some reason was Frances McDormand continuing to write as Bill Murray walks in and reads her submitted story, and Bill Murray's character proceeds to have nothing in the way…

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film fucking rules.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    A great first half of a movie. I worry of a world in which WB completely steps on their own dick and decides that Part One is enough. The cinematography, score, costumes, everything in this first half of a movie are fantastic. That said, the IMAX theater I saw it in was way too loud. This movie has intense images and sound, but I checked my watch's decibel reader during the credits and it was hitting 95 dB easily. I…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★½

    Gotta love how there’s only 5 deaths in the whole movie and you only see the body for one of them and not the actual kill. Somehow managed to not know the surprising ending to the opening POV shot, which was so brilliantly executed. That’s right, I somehow hadn’t seen a Halloween franchise movie (although I think I saw parts of H20?) and am worried how schlocky this franchise becomes, just based on sequel photocopy techniques of the 70s/80s etc.…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★

    There were certainly parts I enjoyed, and the inventiveness and execution is well worth merit, but the movie just wasn't for me. I don't like the Deadpool-like humor that a lot of R rated stuff is leaning toward, like Hitman's Wife's Bodyguard, that feel like it wants you to laugh at gruesome stuff. It's better than the previous Suicide Squad if for no other reason than Jared Leto was not involved in any way, plus the expanded role and impact…