Cinemology has logged 280 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dead

The Dead

1987
×
★★½
Edit this entry  
03
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spread

Spread

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Exterminating Angels

The Exterminating Angels

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Céline

Céline

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Permanent Green Light

Permanent Green Light

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Braguino

Braguino

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

Dutch Angle: Chas Gerretsen & Apocalypse Now

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★
Edit this entry  
14
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jamilia

Jamilia

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Among Wolves

Among Wolves

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Buy Me a Gun

Buy Me a Gun

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Duchess of Langeais

The Duchess of Langeais

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★
Edit this entry  
03
Love and Goodbye and Hawaii

Love and Goodbye and Hawaii

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Day Night Day Night

Day Night Day Night

2006
×
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fortini/Cani

Fortini/Cani

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sarah Plays a Werewolf

Sarah Plays a Werewolf

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Walk the Walk

Walk the Walk

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mutual Appreciation

Mutual Appreciation

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
It's All Good

It's All Good

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Murder!

Murder!

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Islands

Islands

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Lullaby to the Sorrowful Mystery

A Lullaby to the Sorrowful Mystery

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Syndrome IO

Syndrome IO

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry