• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • Frozen II

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Steve Jobs

    ★★★½

  • Interstellar

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★½

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

  • Drive

    ★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★

  • Shutter Island

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • The Prestige

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

  • The Count of Monte Cristo

    ★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★

  • Fight Club

    ★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • Pi

    ★★★★

  • L.A. Confidential

    ★★★★½

  • Lost Highway

    ★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Mirror

    ★★★

  • The Godfather

    ★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • Spellbound

    ★★★½