• Carnival of Souls

    ★★★★

  • The Intruder

    ★★★★

  • Ivan's Childhood

    ★★★★★

  • The Magic Sword

    ★½

  • Sanjuro

    ★★★½

  • The Horrible Dr. Hichcock

    ★★★

  • Erik the Conqueror

    ★★★½

  • Mothra

    ★★★★

  • Yojimbo

    ★★★★★

  • The Little Shop of Horrors

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★

  • Private Property

    ★★★

  • When a Woman Ascends the Stairs

    ★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★★

  • A Bucket of Blood

    ★★★½

  • Caltiki, the Immortal Monster

    ★★★

  • The Mummy

    ★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★½

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Not of This Earth

    ★★★

  • Throne of Blood

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★

  • Warning From Space

    ★★½

  • Cast a Dark Shadow

    ★★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★½

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★½

  • The Big Combo

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Jail Bait

  • Crime Wave

    ★★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • Houdini

    ★★★½

  • Pickup on South Street

    ★★★★

  • The War of the Worlds

    ★★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★½

  • Kansas City Confidential

    ★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Sudden Fear

    ★★★★

  • The White Reindeer

    ★★★★

  • Scandal Sheet

    ★★★★

  • Another Man's Poison

    ★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★★

  • When Worlds Collide

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • Cause for Alarm!

    ★★★½

  • Woman on the Run

    ★★★★

  • Armored Car Robbery

    ★★★★

  • The Damned Don't Cry

    ★★★½

  • Stage Fright

    ★★★½

  • D.O.A.

    ★★★★½

  • Stray Dog

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★★

  • The Naked City

    ★★★½

  • Notorious

    ★★★★

  • Scarlet Street

    ★★★★

  • Detour

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • High Sierra

    ★★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Jamaica Inn

    ★★