cinemasavant has logged 23 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Frank

Frank

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★
Edit this entry  
22
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★½
Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Edit this entry  
12
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★½
Edit this entry  
07
The Descent

The Descent

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Edit this entry  
03
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Edit this entry