cinemasavant has logged 378 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Edit this entry  
30
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Manderlay

Manderlay

2005
×
★★½
Edit this entry  
27
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Edit this entry  
23
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Big Ugly

The Big Ugly

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
07
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Hard Candy

Hard Candy

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry