juls has logged 88 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Minotauromachy

Minotauromachy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Edit this entry  
04
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
Edit this entry  
04
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
Edit this entry  
27
Death of Marat

Death of Marat

1897
×
Edit this entry  
26
Zelig

Zelig

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spanish Bullfight

Spanish Bullfight

1900
×
Edit this entry  
18
Pompiers : attaque du feu

Pompiers : attaque du feu

1896
×
Edit this entry  
12
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Box

Black Box

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
Edit this entry  
02
Blazing the Trail

Blazing the Trail

1912
×
Edit this entry  
02
Horses loading for Klondike, no. 9

Horses loading for Klondike, no. 9

1897
×
Edit this entry  
02
Shane

Shane

1953
×
★★½
Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bangville Police

Bangville Police

1913
×
Edit this entry  
25
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lonely Villa

The Lonely Villa

1909
×
Edit this entry  
18
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Break the Silence: The Movie

Break the Silence: The Movie

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★½
Edit this entry  
20
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Annabelle

Annabelle

2014
×
★½
Edit this entry  
27
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Edit this entry  
22
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
26
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
365 Days

365 Days

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry