Cinemafan65 has logged 278 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Daimajin Strikes Again

Daimajin Strikes Again

1966
×
★★★½
Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
16
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Feast

Feast

2005
×
★½
Edit this entry  
03
The Nutcracker: The Untold Story

The Nutcracker: The Untold Story

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★
Edit this entry  
23
Q

Q

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Crater Lake Monster

The Crater Lake Monster

1977
×
½
Edit this entry  
14
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Supergator

Supergator

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

2018
×
Read prior review Edit this entry  
29
Dinocroc

Dinocroc

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2007
×
Edit this entry  
24
DeepStar Six

DeepStar Six

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
18
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry