Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Billie and Emma

Billie and Emma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Boxing Day

Boxing Day

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry