Aman has logged 153 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Outdoors

The Great Outdoors

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Suspended Step of the Stork

The Suspended Step of the Stork

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Beekeeper

The Beekeeper

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hourglass

Hourglass

2020
×
Edit this entry  
15
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alexander the Great

Alexander the Great

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunters

The Hunters

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Moon

The Moon

1994
×
Edit this entry  
01
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Days of '36

Days of '36

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Reconstruction

Reconstruction

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Monologue

Monologue

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Court

Court

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry