Cine_Addict has logged 440 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Titanic: 20 Years Later with James Cameron

Titanic: 20 Years Later with James Cameron

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midway

Midway

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
All or Nothing: Tottenham Hotspur

All or Nothing: Tottenham Hotspur

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories Lost and Found III

Memories Lost and Found III

2017
×
Edit this entry  
15
Memories Lost and Found II

Memories Lost and Found II

2017
×
Edit this entry  
15
Memories Lost and Found

Memories Lost and Found

2017
×
Edit this entry  
15
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Westworld

Westworld

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paycheck

Paycheck

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★½
Edit this entry