Highest rated films

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • Once Upon a Snowman

    ★★★★

  • Michael McIntyre: Showman

    ★★★★

  • Guest

    ★★★★

  • Bark

    ★★★★

  • 12 Hour Shift

    ★★★½

  • Lamp Life

    ★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★★★

  • Hercules

    ★★★★★

  • Klaus

    ★★★★★

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★★★

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★½

  • Speed

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 214 Films watched
  • 17.8 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

Aladdin

Jan 5

Most Watched

Thingu

twice

VFW

twice

Aladdin

twice

Last Film

Arthur Christmas

Dec 21

Genres, countries & languages

Horror
108 films
Comedy
80 films
Thriller
53 films
Family
49 films
Animation
42 films
Fantasy
40 films
Drama
34 films
Adventure
29 films
Action
29 films
Sci Fi
23 films
USA
138 films
UK
42 films
Canada
14 films
Australia
7 films
Spain
6 films
South Korea
5 films
Japan
4 films
China
4 films
New Zealand
3 films
Germany
3 films
English
201 films
Spanish
14 films
German
10 films
French
10 films
Italian
8 films
Latin
7 films
Korean
6 films
Dutch
4 films
Japanese
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 141

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Sharknado
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Acorde

Films Chloé watched in 2020

  • Arthur Christmas
  • Nativity 2: Danger in the Manger!
  • Nativity!
  • Ri¢hie Ri¢h
  • Klaus
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • It Follows
  • Mayhem
  • Dead Silence
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Mrs. Doubtfire
  • Shrew's Nest
  • Thingu
  • Society
  • Thingu
  • Leprechaun
  • The Furies
  • World War Z
  • Still
  • Psycho
  • The Nightmare Before Christmas
  • Night of the Living Dead
  • Black Christmas
  • Child's Play
  • Victor Frankenstein
  • Sharknado
  • One Cut of the Dead
  • Acorde
  • The Curse of the Crying Boy
  • The Shining
  • Halloweentown II: Kalabar's Revenge
  • Halloweentown
  • Once Upon a Snowman
  • Se7en
  • The Bad Batch
  • Midsommar
  • Children of the Corn
  • V/H/S
  • Doctor Strange
  • Ralph Breaks the Internet
  • Wreck-It Ralph
  • Alice in Wonderland
  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad
  • Aliens
  • Frankenstein and the Monster from Hell
  • Deep Red
  • The Grinch
  • Jack Frost
  • Train to Busan
  • Afflicted
  • The Legend of Mor'du
  • Mater and the Ghostlight
  • Lonesome Ghosts
  • Trick or Treat
  • Death of a Vlogger
  • Color Out of Space
  • It
  • Slugs
  • Halloween
  • An American Werewolf in London
  • Devil
  • Michael McIntyre: Showman
  • Point of View
  • Hotel Transylvania 3: Summer Vacation
  • Suspiria
  • Open Water
  • Nine Dead
  • The Swerve
  • The Beholder
  • Guest
  • Tarrare
  • Ouzo and Blackcurrant
  • Jeff Drives You
  • Subject 3
  • FLESH Control
  • AV: The Hunt
  • Dandelions
  • Breakfast
  • A Bit Of Fun
  • Bark
  • Aquaslash
  • Hall
  • Day 14
  • Two Heads Creek
  • Dark Place
  • Blind
  • Playhouse
  • The Columnist
  • 12 Hour Shift
  • There's No Such Thing as Vampires
  • Sky Sharks
  • John Wick
  • Dara Ó Briain: Crowd Tickler
  • Annabelle Comes Home
  • Michael McIntyre: Happy & Glorious
  • Josh Widdicombe: What Do I Do Now...
  • The Mask
  • Annabelle
  • Coffer
  • Attic Panic
  • Annabelle: Creation
  • Romesh Ranganathan: Irrational Live
  • The Nun
  • Jon Richardson Live: Nidiot
  • Joe Lycett: That's the Way, A-Ha, A-Ha, Joe Lycett
  • The Conjuring
  • Alan Davies: Little Victories
  • Russell Kane Live
  • Joe Lycett: I'm About to Lose Control And I Think Joe Lycett, Live
  • Dolittle
  • Hell Fest
  • Make Me a Sandwich
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Session 9
  • Sonic the Hedgehog
  • Zombieland: Double Tap
  • The Fear of Looking Up
  • The Pain Within Us
  • Unusual Attachment
  • Vampire Virus
  • Tea Parties are for Babies!
  • Thirst Trap
  • Killer Unicorn
  • A Halloween Trick
  • Demons
  • Die Hard
  • Welcome to Mercy
  • Goosebumps
  • Sausage Party
  • Bad Boys
  • 1917
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Snowpiercer
  • The Gentlemen
  • Jojo Rabbit
  • Oldboy
  • Constantine
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Man of Tai Chi
  • The Invitation
  • La luna
  • Bao
  • Maggie Simpson in Playdate with Destiny
  • Purl
  • Partysaurus Rex
  • Auntie Edna
  • Jumanji: The Next Level
  • Bloodline
  • National Treasure
  • The Platform
  • Toy Story 4
  • Spider-Man: Far from Home
  • Polar
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • LEGO Jurassic World: The Indominus Escape
  • The Cabin in the Woods
  • Jesus Christ Superstar - Live Arena Tour
  • Girl on the Third Floor
  • Beauty and the Beast
  • Alice Through the Looking Glass
  • The Princess and the Frog
  • Pocahontas
  • Hercules
  • Beauty and the Beast
  • The Hunchback of Notre Dame
  • Forky Asks a Question: What Is Money?
  • Lamp Life
  • Steamboat Willie
  • VFW
  • Frozen II
  • The Jungle Book
  • Frozen Fever
  • The Video Store Commercial
  • The Pretty Thing
  • Hotel Transylvania 2
  • Contagion
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Vicious
  • Into the Mud
  • A Little Off the Top
  • In the Dark, Dark Woods...
  • The Smiling Man
  • The Disappearance of Willie Bingham
  • Post Mortem Mary
  • VFW
  • Saint Maud
  • Zombie for Sale
  • A Night of Horror: Nightmare Radio
  • Black Mass
  • Sea Fever
  • In The Quarry
  • The Cleansing Hour
  • Cubicle
  • The Evil Dead
  • Hook
  • Aladdin
  • Aladdin
  • Logan Lucky
  • Parasite
  • Hotel Transylvania
  • Daddy Day Care
  • Speed

See all 214

World map

Highly rated films Chloé is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more