Highest rated films

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Klaus

    ★★★★★

  • Swallow

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★★

  • Ponyo

    ★★★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★★★

  • The Matrix Revolutions

    ★★★★★

  • The Raid 2

    ★★★★★

  • Jesus Christ Superstar

    ★★★★★

  • Son of Saul

    ★★★★½

  • Hardball

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★★

  • Frozen

    ★★★★

  • Tangled

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 132 Films watched
  • 11 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

The Matrix

Jan 28

Most Watched

The Nightmare Before Christmas

4 times

The Matrix

3 times

Avengers: Endgame

twice

Harry Potter and the Philosopher's Stone

twice

Constantine

twice

Last Film

Avengers: Endgame

Dec 31

Genres, countries & languages

Horror
53 films
Thriller
33 films
Comedy
31 films
Action
28 films
Animation
26 films
Adventure
25 films
Drama
23 films
Sci Fi
22 films
Family
20 films
Fantasy
19 films
USA
93 films
UK
19 films
Canada
9 films
Germany
8 films
Australia
7 films
China
6 films
France
6 films
Japan
4 films
Spain
3 films
New Zealand
2 films
English
120 films
Japanese
9 films
Russian
7 films
Italian
6 films
French
6 films
German
6 films
Spanish
6 films
Chinese
5 films
Arabic
3 films
Indonesian
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 271

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Chloé’s most liked list

The Cabin in the Woods
Carrie
The Exorcist

Horror Films

Horror films that I've watched.

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Matrix
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Haunting Of Redding Hospital

Films Chloé watched in 2019

  • Avengers: Endgame
  • Tangled
  • Alike
  • The Present
  • Destination Wedding
  • Toy Story 4
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Klaus
  • The Grand Tour Presents: Seamen
  • Cannibal Holocaust
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • The Nightmare Before Christmas
  • Iliza Shlesinger: Unveiled
  • Martyrs
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Ponyo
  • Penguins of Madagascar
  • The Nightmare Before Christmas
  • Vicious
  • A Cowboy Needs a Horse
  • Vincent
  • Asian Girls
  • Corpse Bride
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Nightmare Before Christmas
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Scare Package
  • Trick
  • Swallow
  • Uncanny Annie
  • We Summon the Darkness
  • The Haunted Swordsman
  • Candy Corn
  • Atomic Ed
  • The Third Hand
  • Dysmorphia
  • The Dead Ones
  • The Cunning Man
  • Lobisome
  • Mannequins
  • Pig
  • The Jester: Chapter 2
  • The Jester
  • Audition
  • The Matrix Revolutions
  • Pokémon the Movie: I Choose You!
  • The Emoji Movie
  • Husk
  • The Matrix Reloaded
  • Rabid
  • Splatter
  • The Neon Demon
  • 3 from Hell
  • The Purge
  • Deliver Us from Evil
  • Constantine
  • Evil Dead
  • Scream 4
  • Await Further Instructions
  • The Convent
  • The Haunting Of Redding Hospital
  • Generation Um...
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Kong: Skull Island
  • The Skeleton Dance
  • Battle at Big Rock
  • Friday the 13th
  • Lee Evans: Monsters
  • Trick 'r Treat
  • Hellraiser
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • The Dark Red
  • Ghost Killers vs. Bloody Mary
  • Troll Bridge
  • Mary
  • Bullets of Justice
  • Gutter
  • Bliss
  • Knives and Skin
  • Cut Off
  • Dark Encounter
  • Crawl
  • Come to Daddy
  • Replicas
  • Frozen
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Finding Dory
  • Men in Black 3
  • Jesus Christ Superstar
  • The Meg
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Matrix
  • Inner Workings
  • Moana
  • The Experiment
  • River's Edge
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Lilo & Stitch
  • The Raid 2
  • Short Circuit 2
  • Louis Theroux: Miami Mega-Jail
  • Son of Saul
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Crucifixion
  • The Hills Have Eyes
  • Ali Wong: Hard Knock Wife
  • Chris D'Elia: Man on Fire
  • Always Be My Maybe
  • Meet the Feebles
  • Dracula Untold
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Anna and the Apocalypse
  • Siberia
  • The Institute
  • Avengers: Endgame
  • John Wick: Chapter 2
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Constantine
  • Man of Tai Chi
  • John Wick
  • The Matrix
  • Speed
  • My Own Private Idaho
  • Permanent Record
  • One Step Away
  • Sing
  • Hardball
  • Captain Marvel
  • Point Break
  • The Matrix

World map

Highly rated films Chloé is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more