• The Blob

    ★★½

  • Akira

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★

  • Miracle Mile

    ★★★★★

  • Maniac Cop

    ★★★½

  • Dead Heat

    ★★½

  • Shakedown

    ★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • The Principal

    ★★½

  • The Monster Squad

    ★★★

  • The Gate

    ★★★

  • Dolls

    ★★★

  • Star Trek IV: The Voyage Home

    ★★★★

  • From Beyond

    ★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

  • Crawlspace

    ★★

  • Band of the Hand

    ★★★

  • Cobra

    ★★★

  • Chopping Mall

    ★★½

  • F/X

    ★★½

  • Death Wish 3

    ★★½

  • Silver Bullet

    ★★★

  • Commando

    ★★★½

  • Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

    ★★★

  • Warning Sign

    ★★

  • Lifeforce

    ★★½

  • The Last Dragon

    ★★½

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★

  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

    ★★★★

  • Top Secret!

    ★★★

  • Christine

    ★★★★

  • Xtro

    ★★★

  • Q

    ★★

  • Deadly Eyes

    ★★★½

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Conan the Barbarian

    ★★★½

  • Turkey Shoot

    ★★½

  • An American Werewolf in London

    ★★★★½

  • Dead & Buried

    ★★★★

  • The Howling

    ★★★½

  • Nightmare City

    ★★½

  • Battle Beyond the Stars

    ★★★

  • Hawk the Slayer

    ★★★½

  • Alligator

    ★★★½

  • Arabian Adventure

    ★★

  • Prophecy

    ★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Starcrash

    ★★★

  • The Manitou

    ★★★

  • Night Terror

    ★★

  • At the Earth's Core

    ★★½

  • The Big Bus

  • All the President's Men

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★½

  • The Parallax View

    ★★★½

  • Chosen Survivors

    ★★½

  • The Beast Must Die

    ★★★

  • Sugar Hill

    ★★★

  • Mean Streets

    ★★★

  • Horror Express

    ★★★½

  • Black Noon

    ★★½

  • The Abominable Dr. Phibes

    ★★½

  • The Devil Rides Out

    ★★★½

  • Danger: Diabolik

    ★★★

  • In the Heat of the Night

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★½

  • Sissi

    ★★★