Sort by

Christian Alec has logged 57 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clown

Clown

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
An American Tragedy

An American Tragedy

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wife vs. Secretary

Wife vs. Secretary

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Savages

The Savages

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chuck & Buck

Chuck & Buck

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Strangers in Good Company

Strangers in Good Company

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Anvil! The Story of Anvil

Anvil! The Story of Anvil

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Damn Yankees

Damn Yankees

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Price of Power

The Price of Power

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
Grandma's Boy

Grandma's Boy

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mommy Dead and Dearest

Mommy Dead and Dearest

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Notte

La Notte

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Zoot Suit

Zoot Suit

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Homeward Bound: The Incredible Journey

Homeward Bound: The Incredible Journey

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Troy

Troy

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry