• Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★★

    Yep. I, unlike many others, have a soft spot for the sequel, but Vol. 1 is as fresh as the first mixtape you ever heard. Funny, knowing, and filled with great tunes and character beats. As good as the MCU gets.

    Ronan is still rubbish, mind. And he doesn’t accuse anyone of anything.

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    Think I have a new favourite film of 2018.

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★

    I’m sure I’ve seen a better performance from a child actor than Brooklynn Prince’s in this movie. But I’m damned if I can recall what that performance may be.

  • Bowfinger

    Bowfinger

    ★★★★

    There’s a very strong case to be made for this being the last great Steve Martin comedy, AND the last great Eddie Murphy comedy. Deliciously daft, and filled with throwaway jokes about Hollywood that seem alarmingly prescient. And the freeway sequence is an all-timer.

  • Coco

    Coco

    ★★★★

    Not peak Pixar - Peaxar? - but still a lovely, inventive film. Didn’t make me cry, though, so perhaps I’m already dead.

  • Bushwick

    Bushwick

    ★★

    Had been looking forward to this modern take on Red Dawn, in which the New York neighbourhood comes under attack from a mysterious force, for a while now. Saddens me to say it’s not very good - an action movie robbed of momentum and tension by an inexplicable decision to stage the movie in a series of artificially enhanced one shots. Not even Dave Bautista at his Daviest Bautistiest as the stoic ex-soldier transporting Brittany Snow across a war zone, can save it. Such a shame.

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    How good is Three Billboards? Well, I’ve waited ages for a movie in which Caleb Landry Jones gets thrown out of a window, and when it finally comes, he’s so interesting and likeable that I didn’t actually want it to happen.

    That’s how good Three Billboards is.

  • Addams Family Values

    Addams Family Values

    ★★★★

    Revisited this little gem for the first time since it came out back in the day. Gloriously dark stuff, including at least two gags I can’t believe they got away with. MVPs: Ricci, Cusack, and the dearly missed Raul Julia.

    I miss good Barry Sonnenfeld films.

  • Paddington 2

    Paddington 2

    ★★★★★

    A third viewing confirms two things: it *was* the best film of 2017, and is a smidge better than the original. There was such a danger of a Paddington movie being a throwaway horror show. How skilfully Paul King and co. have swerved that.

  • Molly's Game

    Molly's Game

    ★★★★

    Smart people being smart and saying smart things good. My kind of movie.

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★★

    Second time around. Unofficially adding a star to my Empire review. Terrific fun. Much better than you’d expect.

    Quick question: how does Jack Black’s hair get lighter during the course of the movie? HMM? RIDDLE ME THIS.

  • A Bronx Tale

    A Bronx Tale

    ★★★★

    Revisited De Niro’s directorial debut tonight, after I caught the Broadway musical the other week. Yes, there’s a Broadway musical version of A Bronx Tale. Yes, De Niro And Chazz Palminteri are involved. No, it ain’t half bad.

    Always had a soft spot for this movie. Diet Scorsese, sure, but for me feels so authentically Noo Yawk. Only issue now after seeing the musical is that I kept expecting the characters to burst into song. 

    Oh, and Bobby - can…