Kris has logged 42 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Serpico

Serpico

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Greenland

Greenland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Host

Host

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shirley

Shirley

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cellular

Cellular

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shock of the Future

The Shock of the Future

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Secretary

Secretary

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry