Zakaria has logged 24 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
31
L'Oranais

L'Oranais

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pre Vis Action

Pre Vis Action

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Face

The Face

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
Refrain

Refrain

1972
×
★★★½
Edit this entry  
07
Slate

Slate

1976
×
Edit this entry  
07
Railway Station

Railway Station

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
Tramway

Tramway

1966
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Office

The Office

1966
×
★★★½
Edit this entry  
07
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Krzysztof Kieslowski: I'm So-So...

Krzysztof Kieslowski: I'm So-So...

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry