• The Paperboy

    The Paperboy

    The Golden Globes and SAG Awards back in 2012 saw The Paperboy, and in particular, the scene in which Nicole Kidman takes a piss on Zac Efron and were like “Yeah, let’s nominate her for this performance”. Charlotte Bless was essentially a trashier version of Suzanne Stone

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★★½

    Nicole Kidman once again shows why she’s one of the best actresses of all time and my personal favorite. She proved the doubters wrong and I loved her as Lucille Ball. An alternate Christian Cortave would probably have her winning Oscar No. 2 because she was that good but the real me is happy that she’s getting all of these nominations. I do wish that Being the Ricardos was a lot better than what we got because the premise was…

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    Adam McKay fucked around and made a poor man’s version of Dr. Strangelove titled Dr. Dibiasky or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Comet 

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★½

    Trinity being called a MILF 15mins into the movie was funny because it’s the truth. Carrie-Anne Moss is still beautiful to this day

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★½

    NEON truly had themselves quite the year. It’s crazy how consistent their 2021 output was, releasing banger after banger after another. The Worst Person in the World is my pick for Best International Feature & Renate Reinsve was incredible. Easily one of the best movies of 2021

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★½

    Cate Blanchett needs to have more roles as a femme fatale because she’s perfect as that type of character

  • Belfast

    Belfast

    ★★★★

    Kenneth Branagh’s redemption story has been completed. Belfast wasn’t fowl, instead it was good and Jamie Dornan singing Everlasting Love was just amazing. I wouldn’t mind Belfast winning BP, especially if the outcomes in my Twitter bio (PTA for Original Screenplay/K-Stew for Best Actress) come to fruition.

  • Southland Tales

    Southland Tales

    ★★★

    I'm a pimp. And pimps don't commit suicide is gotta be the hardest line The Rock’s ever said in any of his movies

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★★

    Licorice Pizza was essentially PTA’s American Graffiti & I absolutely loved it. In their first acting roles, Cooper Hoffman & Alana Haim were amazing and they have a long career ahead of them. This became my favorite movie of 2021 & I had a great time watching this in 70mm. Paul Thomas Anderson for Best Original Screenplay

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★★

    Before I start this review, I wanted to share these comments I found on Twitter when it was announced last year that Kristen Stewart was going to play Princess Diana. 

    Kristen Stewart is a terrible actress and I seriously don’t get how y’all can’t see it

    One of the most charismatic people in all of history is being played by an actress who has the emotional span of a brick wall

    What did Princess Diana do to deserve this?!?

    Those…

  • Seberg

    Seberg

    Kristen Stewart innocent, at least she has Spencer coming out this week

  • Revolutionary Road

    Revolutionary Road

    ★★★★

    In an alternative universe, Jack and Rose survived the Titanic and settled in Connecticut during the 1950’s as Frank and April Wheeler 

    PS. Revolutionary Road was by far the better performance from Kate Winslet back in 2008