Treeigh has logged 350 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

Sufjan Stevens: Carrie & Lowell Live

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
boygenius - Live on KEXP

boygenius - Live on KEXP

×
★★★★★
Edit this entry  
22
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Her Story

Her Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Promare

Promare

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
Edit this entry  
12
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
03
The BQE

The BQE

2007
×
Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
Edit this entry  
25
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Edit this entry  
23
The Addiction

The Addiction

1995
×
Edit this entry  
21
Cure

Cure

1997
×
Edit this entry  
19
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
Edit this entry  
17
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
Edit this entry  
16
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Vampyr

Vampyr

1932
×
Edit this entry  
12
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
10
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Edit this entry  
06
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Edit this entry