Sort by

Chico has logged 104 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
I Can No Longer Hear the Guitar

I Can No Longer Hear the Guitar

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Experience

The Experience

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Breaktime

The Breaktime

1972
×
★★★
Edit this entry  
30
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freeheld

Freeheld

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Fire at Sea

Fire at Sea

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Love's Crucible

Love's Crucible

1922
×
★★★★
Edit this entry  
23
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Abandoned

The Abandoned

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
Games of Love and Chance

Games of Love and Chance

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★½
Edit this entry  
22
Tea for Two

Tea for Two

1950
×
★★★
Edit this entry  
22
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Destination Moon

Destination Moon

1950
×
★★½
Edit this entry  
22
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★½
Edit this entry  
22
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
Games of Love and Chance

Games of Love and Chance

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
On Football

On Football

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Climates

Climates

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Outrage

Outrage

1950
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Last Summer of La Boyita

The Last Summer of La Boyita

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Boat People

Boat People

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Last Summer of La Boyita

The Last Summer of La Boyita

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Outrage

Outrage

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Loneliest Stoplight

The Loneliest Stoplight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hair High

Hair High

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Drunker Than a Skunk

Drunker Than a Skunk

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
Tiffany: Death on the Runway

Tiffany: Death on the Runway

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Waiting for Her Sailor

Waiting for Her Sailor

2012
×
★★★
Edit this entry  
17
Summer Bummer

Summer Bummer

2012
×
★★½
Edit this entry