Sort by

Chico has logged 1,207 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Cambridge Squatter

The Cambridge Squatter

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★½
Edit this entry  
30
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Devil Lives Here

The Devil Lives Here

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
Vanity

Vanity

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Story of My Death

Story of My Death

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Ralé: The Lower Depths

Ralé: The Lower Depths

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Uma Noite em Sampa

Uma Noite em Sampa

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
Sing

Sing

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Nise: The Heart of Madness

Nise: The Heart of Madness

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Caprice

Caprice

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Caretaker

The Caretaker

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Farewell

Farewell

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
De Onde Eu Te Vejo

De Onde Eu Te Vejo

2015
×
★★½
Edit this entry  
26
O Shaolin do Sertão

O Shaolin do Sertão

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
Capture the Flag

Capture the Flag

2015
×
★★
Edit this entry  
24
Jules and Dolores

Jules and Dolores

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
JL's Passion

JL's Passion

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Storks

Storks

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
The Measure of a Man

The Measure of a Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Storks

Storks

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Sing

Sing

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★½
Edit this entry  
19
Nise: The Heart of Madness

Nise: The Heart of Madness

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
The Other Side of the Door

The Other Side of the Door

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Something Evil

Something Evil

1972
×
★★
Edit this entry  
18
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Neruda

Neruda

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Jango

Jango

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Socorro Nobre

Socorro Nobre

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tower

Tower

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Elis

Elis

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★
Edit this entry  
13
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Edit this entry