charlotte has logged 385 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Final Alliance

The Final Alliance

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favor

The Favor

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Youngblood

Youngblood

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
Edit this entry  
25
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Flowers in the Attic

Flowers in the Attic

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Win a Date with Tad Hamilton!

Win a Date with Tad Hamilton!

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
I Love You, Beth Cooper

I Love You, Beth Cooper

2009
×
Read the review Edit this entry  
07
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Variety

Variety

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Go-Between

The Go-Between

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★★★
Edit this entry  
27
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hick

Hick

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rabbit-Proof Fence

Rabbit-Proof Fence

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Jane Austen Book Club

The Jane Austen Book Club

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry