charlie batista has logged 103 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sabian and Friends Present: Mission: Impossible

Sabian and Friends Present: Mission: Impossible

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Voodoo Apocalypse

Voodoo Apocalypse

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
Dante: A Replication

Dante: A Replication

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
She's a Rainbow

She's a Rainbow

×
Read the review Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Bad Eggs 2: A Scrambled Mess

Bad Eggs 2: A Scrambled Mess

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Eggs: The Movie

Bad Eggs: The Movie

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Yellow Animal

A Yellow Animal

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
El Father Plays Himself

El Father Plays Himself

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Guide to Second Date Sex

A Guide to Second Date Sex

2019
×
★½
Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Isaac

Isaac

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry