Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Automaton

Automaton

2021
×
Edit this entry  
29
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
14
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Maelström

Maelström

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
Panic

Panic

1978
×
Edit this entry  
09
Hidden

Hidden

2020
×
Edit this entry  
08
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Come From Away

Come From Away

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
31
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
Edit this entry  
16
Watching Grass Grow

Watching Grass Grow

2005
×
Edit this entry  
16
The Animation Show

The Animation Show

2003
×
Edit this entry  
16
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
Edit this entry  
16
Genre

Genre

1996
×
Edit this entry  
16
Day Sleeper

Day Sleeper

2013
×
Edit this entry  
16
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
Edit this entry  
16
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Edit this entry  
16
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
Edit this entry