Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Trailer for Lovers of the Prohibited

Trailer for Lovers of the Prohibited

1985
×
★★★
Edit this entry  
07
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Secret of My Success

The Secret of My Success

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Two Acres of Land

Two Acres of Land

1953
×
★★★★
Edit this entry  
31
Summer School

Summer School

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Neecha Nagar

Neecha Nagar

1946
×
★★★½
Edit this entry  
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Allan Quatermain and the Lost City of Gold

Allan Quatermain and the Lost City of Gold

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Edit this entry  
23
Scream Blacula Scream

Scream Blacula Scream

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
Girls of the Sun

Girls of the Sun

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Brutal Game

A Brutal Game

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Rulon Gardner Won't Die

Rulon Gardner Won't Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Nagano Tapes

The Nagano Tapes

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Salon Kitty

Salon Kitty

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
A Modern Coed

A Modern Coed

1966
×
★★★
Edit this entry  
27
Papicha

Papicha

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Escape by Night

Escape by Night

1960
×
★★★½
Edit this entry  
25
Barren Lives

Barren Lives

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Edit this entry