• Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    film #999. watched in theatre. absolutely need a rewatch.

  • The Good, the Bad and the Ugly

    The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

    film #998. dissapointing that rick dalton didn't get the part.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    seriously, what a masterpiece. as some video i saw the other day said: this feels like tarantino's epilogue. his last farewell. the journey's end. i don't know if i really want another one from him honestly. if he actually means to end at 10, let it be 9 and have one of the finest filmographies of all time.

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★★

    got me from the very first minute. pee tea A. PEE TEA A!!

  • Braveheart

    Braveheart

    ★★★★★

    @8Cao... death comes to all of us, and the time to watch this has eventually come. 3 am it is. what a movie. what a movie. what a movie.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    i watched this for the first time almost a year ago. didn't really understand its masterpiece status so i moved on with my life. then like two of three months ago i started having these thoughts about killing people you know. like with an axe and stuff. so long story short here i am drinking red rum watching this again and ow yeah. it's my life.

  • Full Metal Jacket

    Full Metal Jacket

    ★★★★½

    yeah.

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★★★

    those oranges falling off as if vito corleone had died are just 1% of what makes this a fucking masterpiece.

  • Good Morning

    Good Morning

    ★★★★½

    paul schrader once mentioned the art of boredom in cinema. how certain filmmakers manage to hold on enough time to what would strike some people as meaningless moments in a way of interaction with the viewer. now the film isn't speaking: it's waiting for you to say something back. and the master of boredom is indeed ozu. he brings a film where the main characters decide to take a vow of silence and manage to say something without speaking. dealing…

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★½

    vegans be like 🐸

  • Mystery Train

    Mystery Train

    ★★★★

    i see steve buscemi and i can only wonder why he don't tip.

  • 8½

    ★★★★★

    what an extraordinary film. i simply can't understand how such a bold and visionary concept could be pulled off so masterfully. fellini right there man. a true genius.