Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
A Summer Dress

A Summer Dress

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
X-Ray

X-Ray

1974
×
Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★½
Edit this entry  
07
A Curtain Raiser

A Curtain Raiser

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Worlds

Worlds

2021
×
Edit this entry  
13
Walking After Midnight

Walking After Midnight

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★
Edit this entry  
09
Indochina: Children Gathering Coins Scattered by Western Women

Indochina: Children Gathering Coins Scattered by Western Women

1899
×
Edit this entry  
09
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
La Belle Indifference

La Belle Indifference

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Livye

Livye

×
Read prior review Edit this entry  
12
Robert Haller's Wedding

Robert Haller's Wedding

1980
×
Edit this entry  
11
Something Between Us

Something Between Us

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Sun Song

Sun Song

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
Head

Head

1993
×
★★★
Edit this entry  
16
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
11
Crossroad

Crossroad

2005
×
Edit this entry  
01
Our Lady of Paris

Our Lady of Paris

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bouquets 11-20

Bouquets 11-20

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Creation

Creation

1979
×
★★★
Edit this entry  
15
This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
Edit this entry  
12
MarRedondo

MarRedondo

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Maré Terra

Maré Terra

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Chūbusangaku

Chūbusangaku

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Chūō

Chūō

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Brouillard #16

Brouillard #16

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mount Fuji – The Movement of Clouds

Mount Fuji – The Movement of Clouds

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mount Fuji – The Movement of Clouds

Mount Fuji – The Movement of Clouds

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★½
Edit this entry  
07
Susan Through Corn

Susan Through Corn

1974
×
★★★
Edit this entry  
04
Bouquets 1-10

Bouquets 1-10

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Star Garden

Star Garden

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ending

Ending

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gradations I-II

Gradations I-II

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Edit this entry  
21
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Lux Taal

Lux Taal

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Livye

Livye

×
Read the review Edit this entry