• Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Mare of Easttown

    ★★★½

  • Moxie

    ★★

  • Behind Her Eyes

    ★★

  • The Lady and the Dale

    ★★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Rebecca

    ★½

  • The Haunting of Bly Manor

    ★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • Eric Andre: Legalize Everything

    ★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The Lovebirds

    ★★★★

  • Hollywood

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • A Secret Love

    ★★★★★

  • Unorthodox

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

  • All the Bright Places

    ★★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • Disclosure

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • The Outsider

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★★

  • Cats

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Let It Snow

    ★★½

  • The Irishman

    ★★★

  • Unbelievable

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • The Lion King

    ★½

  • Anima

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

    ★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★★

  • Aladdin

  • Yesterday

  • Avengers: Endgame

  • Guava Island

    ★★★★

  • The Perfect Date

    ½

  • The Dirt

    ★★★½

  • Nancy Drew and the Hidden Staircase

    ★★

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

  • Knives and Skin

    ★★★★

  • Knock Down the House

    ★★★★