Chandler has logged 339 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nirvana the Band the Show

Nirvana the Band the Show

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Making Dazed

Making Dazed

2005
×
Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Mad God

Mad God

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Devi

Devi

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Read the review Edit this entry