Jay D has logged 33 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Woman Who Powders Herself

The Woman Who Powders Herself

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Captured Bird

The Captured Bird

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
Read the review Edit this entry  
30
Waterborne

Waterborne

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kitchen Sink

Kitchen Sink

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Alexia

Alexia

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Concussion

Concussion

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lift

The Lift

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Land of the Heads

Land of the Heads

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry