Cerrigan has logged 360 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Cleanflix

Cleanflix

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nine Dead

Nine Dead

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles

Resurrect Dead: The Mystery of the Toynbee Tiles

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Magic

Black Magic

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Taint

The Taint

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Theatre Bizarre

The Theatre Bizarre

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Maniac

Maniac

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chasing Liberty

Chasing Liberty

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Jesus Christ Vampire Hunter

Jesus Christ Vampire Hunter

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Atlas Shrugged: Part II

Atlas Shrugged: Part II

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Host

The Host

2013
×
★★
Edit this entry  
23
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Void

The Void

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lodgers

The Lodgers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Geostorm

Geostorm

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grim Reaper

The Grim Reaper

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gothika

Gothika

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bag Boy Lover Boy

Bag Boy Lover Boy

2014
×
½
Read the review Edit this entry