Willow has logged 31 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Case of the Stuttering Pig

The Case of the Stuttering Pig

1937
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Beast of Yucca Flats

The Beast of Yucca Flats

1961
×
Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
Read the review Edit this entry  
15
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
Enemy from Space

Enemy from Space

1957
×
★★★
Edit this entry  
15
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Edit this entry  
15
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
Edit this entry  
14
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
Read the review Edit this entry  
12
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Val Lewton: The Man in the Shadows

Val Lewton: The Man in the Shadows

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★
Edit this entry  
07
Amityville: The Awakening

Amityville: The Awakening

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★
Edit this entry  
05
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★½
Edit this entry  
01
Scars of Dracula

Scars of Dracula

1970
×
★★½
Edit this entry  
01
Taste the Blood of Dracula

Taste the Blood of Dracula

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★
Edit this entry  
01
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry