Willow has logged 24 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Don't Need You - The Herstory of Riot Grrrl

Don't Need You - The Herstory of Riot Grrrl

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★½
Edit this entry  
28
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
24
From the East

From the East

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
Edit this entry  
20
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Sacrament

The Sacrament

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
The Intruder

The Intruder

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Concussion

Concussion

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Rise & Fall of WCW

The Rise & Fall of WCW

2009
×
★★★
Edit this entry  
05
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
Edit this entry  
02
In Your Eyes

In Your Eyes

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry