Willow has logged 349 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★½
Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
23
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rosalinda

Rosalinda

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
Read prior review Edit this entry  
21
Viola

Viola

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★
Edit this entry  
18
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Edit this entry  
16
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ellie Lumme

Ellie Lumme

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
Read prior review Edit this entry  
09
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
Edit this entry  
08
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Edit this entry  
04
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
Edit this entry  
02
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hara-Kiri: Death of a Samurai

Hara-Kiri: Death of a Samurai

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★
Edit this entry  
19
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry