• Godzilla Raids Again

    ★★

  • East of Eden

    ★★★½

  • Bad Day at Black Rock

    ★★★★

  • Animal Farm

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★½

  • White Christmas

    ★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★½

  • The Wages of Fear

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★

  • The Day the Earth Stood Still

    ★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★½

  • The Thing From Another World

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Flame and the Arrow

    ★★★½

  • Cinderella

    ★★★½

  • White Heat

    ★★★½

  • The Third Man

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★½

  • Key Largo

    ★★★★

  • The Naked City

    ★★★

  • Dark Passage

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★½

  • To Have and Have Not

    ★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • The Leopard Man

    ★★★½

  • I Walked with a Zombie

    ★★★½

  • Cat People

    ★★★½

  • Bambi

    ★★★½

  • Saboteur

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • The Sea Hawk

    ★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★½

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★

  • Stagecoach

    ★★★

  • Gunga Din

    ★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★½

  • Sabotage

    ★★★★

  • Captain Blood

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • The Scarlet Empress

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • King Kong

    ★★★★½

  • The Mummy

    ★★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★

  • Laila

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★★