kat has logged 555 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Read prior review Edit this entry  
24
Vivarium

Vivarium

2019
×
Read prior review Edit this entry  
21
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★½
Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
Edit this entry  
14
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
World War Z

World War Z

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Woman of Tokyo

Woman of Tokyo

1933
×
Edit this entry  
12
O. Henry's Full House

O. Henry's Full House

1952
×
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Absence

In the Absence

2018
×
Edit this entry  
11
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
09
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Autobiographical Scene Number 6882

Autobiographical Scene Number 6882

2005
×
Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Guitar Mongoloid

The Guitar Mongoloid

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Involuntary

Involuntary

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★
Edit this entry  
07
Road to Roma

Road to Roma

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
VOIR

VOIR

2021
×
Edit this entry  
07
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
Read prior review Edit this entry  
06
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Read prior review Edit this entry  
05
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
02
Saintmaking

Saintmaking

2021
×
Edit this entry  
02
Girls at 12

Girls at 12

1975
×
Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
Blue

Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Read the review Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
28
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
28
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
28
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Kristy

Kristy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Morning Walk

Morning Walk

2008
×
Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
Read prior review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry