Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
G.I. Joe: Retaliation

G.I. Joe: Retaliation

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Edit this entry  
29
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
John Carter

John Carter

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Edit this entry  
22
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sin City

Sin City

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★
Edit this entry  
29
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Edit this entry  
27
The Messenger: The Story of Joan of Arc

The Messenger: The Story of Joan of Arc

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Battle of the Bulge

Battle of the Bulge

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hansel & Gretel: Witch Hunters

Hansel & Gretel: Witch Hunters

2013
×
★½
Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★
Edit this entry  
23
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★
Edit this entry  
01
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry