• The Interview

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★½

  • Selma

    ★★½

  • American Sniper

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★½

  • Big Hero 6

    ★★★

  • John Wick

    ★★★

  • Fury

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★½

  • Lucy

    ★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • 22 Jump Street

    ★★★

  • Maleficent

    ★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Foxcatcher

    ★★

  • The Fault in Our Stars

    ★½

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★

  • Godzilla

    ★★½

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★½

  • Divergent

    ★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★½

  • Neighbors

  • Chef

    ★★½

  • Noah

    ★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • RoboCop

    ★★½

  • Boyhood

    ★★★½

  • The Guest

    ★★★½

  • The Babadook

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★½

  • Lone Survivor

    ★★★★

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★½

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • American Hustle

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

  • Frozen

    ★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Thor: The Dark World

    ★★★½

  • Saving Mr. Banks

    ★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • Rush

    ★★★½

  • Prisoners

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • Elysium

    ★★½

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • Don Jon

    ★★½

  • The Wolverine

    ★★½

  • Kick-Ass 2

    ★★½

  • Pacific Rim

    ★★★

  • The World's End

    ★★½

  • World War Z

    ★★★½

  • Man of Steel

    ★★★½

  • Monsters University

    ★★

  • This Is the End

    ★½

  • Now You See Me

    ★★★

  • Nebraska

    ★★★½

  • The Hangover Part III

    ★★★

  • Only God Forgives

    ★★½

  • The Great Gatsby

    ★½

  • Fast & Furious 6

    ★★½