Caroline has logged 414 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Seances

Seances

2016
×
Edit this entry  
30
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★
Edit this entry  
20
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Electrocute Your Stars

Electrocute Your Stars

2004
×
Edit this entry  
19
1968 < 2018 > 2068

1968 < 2018 > 2068

2018
×
Edit this entry  
19
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
Edit this entry  
16
Rat Film

Rat Film

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
As Long as There Is Breath

As Long as There Is Breath

2020
×
Edit this entry  
13
Mondo Hollywood

Mondo Hollywood

1967
×
★★★
Edit this entry  
09
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
Edit this entry  
08
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★½
Edit this entry  
06
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
03
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★
Edit this entry  
01
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Let There Be Light

Let There Be Light

1946
×
Edit this entry  
21
One Day Pina Asked...

One Day Pina Asked...

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Bang

The Big Bang

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

2020
×
Edit this entry  
11
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
07
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★
Edit this entry  
02
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Anti-Objects, or Space Without Path or Boundary

Anti-Objects, or Space Without Path or Boundary

2017
×
Edit this entry  
02
You and I and You

You and I and You

2015
×
Edit this entry  
02
The Body Beautiful

The Body Beautiful

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry  
25
Basquiat

Basquiat

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Keep It for Yourself

Keep It for Yourself

1991
×
Edit this entry  
19
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry